Pakabukai
Pakabukai - tai papuošalas, kuris dėvimas dažniausiai ant kaklo. Dažniausiai pakabukai yra veriami ant grandinėlės, juostelės, stygos ar kitos lanksčios, ypač plonos medžiagos.
Pirmieji kaklo papuošalai, pagaminti iš vietinių organinių medžiagų, tokių kaip kriauklės, dantys ar kaulų karoliukai, buvo naudojami jau ankstyvosiose kultūrose. Istorikai mano, kad pirmieji papuošalus dėvėti pradėjo neandertaliečiai, dar prieš 130 000 metų, sujungdami kartu gyvūnų dantis ir kriaukles. Dažniausiai šiuos pakabukus nešiojo vyrai, vėliau pradėjo naudoti ir moterys.
Išmokus apdirbti metalus, atsirado pakabukai iš brangesnių medžiagų, tame tarpe ir metalų - bronzos, sidabro, aukso. Dar vėliau atsirado ir pakabukai su akmenimis bei su brangakmeniais. Įvairūs sidabro, aukso papuošalai įvairiais laikotarpiais galėjo būti ne tik puošmena, tačiau ir atsiskaitymo priemonė.
Kryželiai ir ikonos yra svarbi pakabukų rūšis religinėse ir amuletinėse papuošalų kategorijose, kurie buvo dėvimi nuo pat krikščionybės pradžios. Tokie papuošalai gali turėti dekoratyvines, apsaugines, atsidavimo ar religines reikšmės. O šventikai (popiežiai, kardinolai, vyskupai, kunigai ir kiti) taip pat savo apeigose puošiasi religiniais kryželiais. Taip pat įvairius kaklo papuošalus naudoja ir kitų religijų atstovai - pvz. stačiatikių šventikai mėgsta masyvias auksines grandines su dideliais pakabukais, medalionais, ikonomis. Žmonės visais laikais domėjosi visata bei astrologiniais dalykais, todėl labai išpopuliarėjo pakabukai su Zodiako ženklais. Nuo Zodiako ženklų sukūrimo jau praėjo daugiau nei 2000 metų, tačiau jų populiarumas visiškai nemažėja, o priešingai - vis didėja, kaip ir papuošalų su šiais ženklais paklausa.
Šiuolaikinėje visuomenėje žmonės pradėjo kurti bei naudoti personalizuotus daiktus, todėl labai išpopuliarėjo įvairūs pakabukai - raidės. Pastarieji dovanojami ne tik gimtadienio, bet ir krikštynų, vestuvių, metinių, kitų asmeninių švenčių progomis.
Beje, vyrai papuošalus pradėjo naudoti anksčiau negu moterys. Įvairiais istorijos laikotarpiais (nuo Egipto laikų iki šių dienų), vyrai nešiojo įvairaus tipo karolius, grandinėles su pakabukais, auksinių sagų karolius, ordinus auksinius kryžius ir dažnai šie papuošalai nurodydavo jų statusą tam tikroje sistemoje (valdymo, valstybinio posto, socialinės klasės, kariuomenės ir pan.). Pavyzdžiui, ordinas taip pat yra kaklo papuošalas, kuris suteikiamas kaip garbės ženklas už ypatingus nuopelnus. Šiomis dienomis vyrai taip pat labai mėgsta įvairius pakabukus, o kai kurie jų dėvi ne po vieną (įvairios Hip hopo ar kitų stilių žvaigždės ir pan.).